Cumartesi , 6 Şubat 2016
Son Eklenenler:

Varis Nedir?

                                          VARİS NEDİR ?

                                                                     

VARİSLER HAKKINDA…

 Giriş …

Özellikle kadınların korkulu rüyasıdır, varisler. Ciltte kötü görüntü yaratması ve dayanılmaz ağrılara sebep olması nedeniyle hayatı tam anlamıyla kabusa çevirir…Damarlar deriden dışarıya öyle fırlar ki başkaları tarafından görülmesin diye istediğiniz kıyafeti dahi giyemez hale gelirsiniz. Hatta kimi zaman varislerin görüntüsünden öyle rahatsız olursunuz ki aynalara bile bakamazsınız değil mi? Aslında varisler, ciltte hiç hoş olmayan görüntülere sebep olmasının yanı sıra bir sağlık problemi de olarak kabul ediliyor. Ancak hemen endişeye kapılmayın, varislerle yaşamak zorunda değilsiniz. Çünkü modern çağın tıp dünyası bu rahatsızlığa pek çok tedavi seçeneği sunuyor.  Konu ile ilgili sizleri ilgilendiren her bilgiyi aktaracağım…

Varisler her tür , şekil ve boyda olabilir. Her yerde görülebilir.

 

Varisler nedir ve nasıl oluşur?

 Toplardamarların genişleyip, kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesine varis adı veriliyor. Her organın ; vücutta kullandığı kanı kalbe taşıyan toplardamarları vardır. Bu damarların içindeki kapakçıklar ve çevrelerini saran kas dokusunun hareketi ile kan, kalbe doğru yönlendirilir. Çeşitli nedenlerle toplardamarın kapakçıklarında bozulma veya kas dokusundaki elastikiyetinin azalması sebebiyle kan ileri doğru hareket edemez hale gelir, işte insanın canını sıkan varisler böyle ortaya çıkar.

Varis toplardamar genişlemesidir. Bu da demektir ki varis her yerde oluşabilir.

Makatta oluşan varislere hemoroid denir , testislerdekilere de varikosel.

Kafa içi damarlarının genişlemesi migren ağrılarının sebebidir.

Cilt toplardamarlarının genişlemesi bilhassa hanımları çok rahatsız eden kılcal damar genişlemesi görünümüne neden olur.

Özellikle bacaklarda oluştuğu için de tabii ki daha çok kadınları rahatsız eder. Etek veya şort giymek büyük sorun olur.

Daha çok estetik bir sorun olarak görülen varis, aslında damarsal bir hastalık olarak kabul edilmelidir.

 

Bazı sebepler …

Hamilelikte başlayan damar genişlemeleri genellikle doğum öncesi artan basınç ile alakalıdır . Basınç artışının yanı sıra ortaya çıkan progesteron-ostrojen hormonları değişimleri damarlar üzerine gevşetici etki yaparlar. Hele hamileliğin 6. ayı ve sonrasında çocuğun bacaklardan gelip karın içine giren büyük toplardamarlara yaptığı basınç artışı damarlarda genişleme ve varis oluşumuna neden olurlar. Daha evvel hiçbir şeyi olmayıp gebelikte ortaya çıkan varisler genelde doğumdan sonraki ilk 3 ayda geçer. İlk üç aydan sonra geçmeyen varisler artık geçmeyecekler demektir ve tedavi edilmelidirler.

Bazı  gebelerde genital bölgede varisler ortaya çıkarlar. Bu varisler vulvar varislerdir. Hamilelikte bu bölgedeki damarların hormon değişimlerine olan hassasiyetleri ile belirirler.  Genellikle ikinci gebelikte ve 6 . ay civarında ortaya çıkar.  En büyük komplikasyonları tromboze olmalarıdır (içlerinde pıhtı oluşmasıdır).

Neyse ki bu da rahatça baş edebildiğimiz bir durumdur. Bu tip gelişen genital bölge varisleri doğumdan sonraki ilk ayda hemen hemen tamamen görünmez hale gelir. Tedavi edilmeleri kolaydır ve gereklidir.

Tedavisinde genelde sklerozan enjeksiyonlar kullanılmaktadır. Cerrahi girişim gerekli değildir.

Karın içinde huzursuzluk hissi , zaman zaman nedensiz ortaya çıkan ve kasıklara vuran ağrılar , ilişkinin ağrılı olması , genital bölgede ve bacak üst kısımlarındaki ağrı ve huzursuzluk hissi olan kadınların aklına öncelikle yumurtalık etrafındaki damarların varisleri gelmelidir.

Bu hastalıkta ağrılar bazen  o kadar yoğun olur ki kişi sık sık hastaneye başvurmak zorunda kalır. Genellikle teşhiste pek akla gelmeyen bu duruma yapılacak ileri radyolojik tetkiklerle tanı konulur.

Bazen bir damarın diğeri üzerine yaptığı basınç da varis nedenidir.

Sadece sol bacakta ortaya çıkan varislerin nedeni karın içindeki aort dediğimiz ana damarın , sol bacak ana iç toplardamarlarının kanını kalbe geri getiren damarının üzerine basması ile de ortaya çıkabilir.

 

İşte bası nedeni ile sol tarafta varis çıkıyor, buyurun dert  işte…

Neyse ki çok nadir. Ancak akılda kalması gerek…

Ameliyatlardan sonra ortaya çıkan varisler toplardamarlara operasyon sırasında kapak yapılarının bozulmasına sebep olacak kadar bası ile müdahale edilmesiyle alakalı olabilir. Veya ameliyatın bir komplikasyonu olarak o bölgedeki toplardamar bası altında kalmış ve kanı yeterli boşaltamıyor olabilir.

 

Solda varisler ,sağda bir şey yok sol kasık fıtığı operasyonu sonrasında gelişmiş.

Geçirilmiş bir flebit hastalığı sonrası ortaya çıkan varisler ; flebit nedeni ile ortaya çıkan damar içi pıhtının toplar damar kapaklarına yapmış olduğu harabiyeti gösterir. Bu kapak harabiyeti kapağın yapısının bozulmasına ve damarı tam kapatamamasına neden olur . Kan her eforla bacağın uç kısımlarına geri kaçmaya başlar ve varisler ortaya çıkar.

 

Parva flebiti geçirmiş. Kapaklar tahrip olmuş .  Sonuç ? İşte…

 Doğumsal hastalıklarla beraber görülen varisler genelde bu hastalığın bir parçası gibidir. Ciltteki hafif bir şarap lekesinden en ağır görüntü bozukluğuna kadar kendini belli eden bir hastalığa da refakat ediyor olabilir.

Şarap lekesi de denilen doğumsal bir bozukluk…

Başka bir rahatsızlığı yoksa tedavisi rahat ve kolay. Varsa ? O da tedavi edilebilir. Üzülmemek lazım. Her şeyin çaresi var.

Ailesinde genetik yatkınlık olan kişilerde ortaya çıkan varisler de genellikler hastanın  yakın akrabalarının birisinde varis olduğu hikayesi vardır. Ailesinde varis olan kişilerin genetik yatkınlıkları nedeni ile varis olma riski diğer kişilere göre daha yüksektir.

Ailesinde varis varmış, kendisinde de … Tedavi oldu. Problemi yok.

Aile mirası ( genetik geçiş ) ayak bileğinde kendisini göstermiş.

Bazen varisler kasığa gelen basit bir travma sonrası da gelişebilirler.

Kasıkta bulunan toplardamar kapakçıklarının bu bölge üzerine gelen travmalarla etkilenip yırtılması kişilerde bacaklarda kısa sürelerde ortaya çıkan varislere neden olurlar.

Dolap taşımış. Dolabın ayak kısmı kasığına gelmiş. Biraz daha gayret demiş. Taşımasına taşımış ama damar kapaklarını bozmuş ve sonra varisleri gelişmiş.

VARİS BELİRTİLERİ  çok çeşitlidir.Sebepsiz kramplar , uzun süre ayakta kalındığındaki bacaklardaki huzursuzluk veren ağrılar ilk rastlananlardandır.

Ayak sırtında tek veya çift taraflı olarak beliren ödem ki bunlar hafiften en ciddi seviyelere kadar olabilir varislerin ilk belirtilerindendir. Uzun süreli araba yolculuklarında hele kişi vasıtayı kendisi kullanmıyorsa ayak sırtında ödem belirir. Sadece varislerdeki ilk işaret değildir,çeşitli hastalıklarda da görülebilir ancak yine bir toplardamar hastalığı olan venöz yetmezlikde de ilk belirtilerdedir.

Venöz sistemin yapısal veya edinsel ( kazanılmış ) bozukluklarına kronik venöz hastalıklar adını veririz. Ven kapaklarının yeterli olamaması çeşitli şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Karıncalanma , yanma hissi , acıma , ağrı , gerginlik , ağırlık , şişlik , halsizlik , kas krampları ; bunlar venöz yetmezliğin ilk belirtilerindendir.

Yetmezliğin venöz işaretleri ; kılcal damar artışı , bacaklarda ödem  ciltte şekil ve renk değişiklikleri , varisler ve son olarak da venöz ülserlerdir ( bacak yaraları ) .

 

Renk iyice koyulaşmış,cilaltı dokusu sertleşmiş. Resimde bile belli..

Ciltteki şekil ve renk değişiklikleri bütün bacakta olabilir, ancak genelde ayak bileklerinin hemen biraz üst kısmında iç ve ön tarafında daha sık rastlanır. Toplardamar hastalığı nedeni ile  ayak bileğinin hemen üst ön tarafında çok artmış olan venöz basınç kanın buradan damar dışına sızmasına neden olur. Bu sızma sonucu kanın şekilli elamanlarından kırmızı hücreler damar dışına çıkarlar. Bu bölgede hayatlarını damar dışında tamamladıktan sonra ölürler ve bunların içindeki hemoglobin dediğimiz kanın oksijen taşıyan maddesi damar dışında serbest kalmış olur. Organizma bu hemoglobini hem ve globin olarak parçalar . Globin yeni imal edilen kan hücrelerinde kullanılmak üzere gerekli yerlere gönderilir . “Hem” yani demir orada kalır. İnsan organizması da oldukça sıvı içerir. Alın size pas lekeli bir doku. Yani bacaktaki koyu renk.

 

Renk koyulaşır.

 

Renk iyice koyulaşmış. Yara ha açıldı ,

ha açılacak…

Ödem kronik venöz yetmezlikte volümü artmış olan sıvının cilt ve ciltaltı dokularda toplanması ve zamanla bu kısımlara çöken proteinin yaptığı bir iz olarak kalıcı şekliyle de görülebilir. Bu konuyu ayrı olarak da inceleyeceğiz.

Hastalarda ortaya çıkan bu ödem şekli genellikle ilk olarak ayak sırtında başlar ve zaman içinde ayak bileklerine bacak alt kısımlarına ve diz alt ve üst kısımlarına kadar da ilerleyebilir.

 

Bazen ödem o kadar artar ki hasta yürümekte dahi çok zorlanır hale gelir. Cilt altında kronik mikropsuz bir iltihaplanma gelişir cilt altı dokusu şişer , bu bölgeye basınç artışı nedeni ile kan içindeki serum ve bunun proteinleri çöker. Bacaklar iyice ödemlenir.Tabiri caiz ise şişer. Venöz yetmezliğin ileri safhalarında ortaya çıkar.

Hastada iki taraflı varise ve kronik venöz dolaşım bozukluğuna  bağlı ileri lenfödem görülmektedir.

 Venöz yetmezliğin süresine göre de hastalarda iyileşmiş yara izleri ve yeni açılan venöz ülserler ( venöz yaralar ) de görülebilir.

 

Venöz basınç artışı yarası var. Zemin iltihaplı buradaki sinir dokularının da iltihaba bağlı ağrıları olur.

Yine bir varis ülseri.Yara zemini çok ağrılı.

 

Bir başka ülser , bir başka ağrı…

Bu hale gelene kadar beklememek lazım !

Hastalar genelde ilk önce bacaklarındaki huzursuzluk hissiden şikayet ederler. Ancak bakarlar herhangi bir şey göremezler. İnsan düşünce yapısı nedeni ile hastalıkları kendisine yakıştıramaz. Geçer diye bekler. Sonra ayak sırtındaki ve ayak bileklerindeki hafif şişlikler başlar. Bu şişlikler önce uzun yolculuklarda , sonra uzun ayakta kalındığında ve daha sonra kısa sürelerde de ortaya çıkmaya başlar. Hasta istirahat ile bu şikayetlerinin geçtiğini fark edip sık sık ayaklarını uzatarak dinlenmeye başlar . Giderek gece yattığında ayaklarının altına bir yastık koyarak ödemin daha çabuk geçmesine katkıda bulunmaya çalışır. Sonra ilk krampla tanışır. Bu hastalığın artık oturmaya başladığının belirtilerindendir.

Varis belirtileri arasında dıştan görülen damarların da teşhiste önemli rolleri vardır.

Ciltte beliren retiküler dediğimiz varisler genişlemiş subdermal (hemen cilt altının) varisleridir.

Retiküler varisler ; kibrit çöpü veya kürdan kalınlığındaki varislerdir.

Telanjiektazik varisler cilt içindeki 1 mm kalınlığında varislerdir. Bunlar da hastayı genelde doktora götürmez. Ancak estetik gaye taşır. Görünümleri hamınlar için hoş değildir. Hem retiküler ve hem de telanjiektazik varisler genelde kişilere etek giydirmez.

Telanjiektazik varisler. Bunların tedavisi için cilt üstünden lazerle kapatma uygulaması gerekir. Bu tip mini varislere sklerozan madde veya köpük uygulanası biraz abartı tedavi gibi görülmektedir. Lazer bu işi hemen halledebiliyorsa enjeksiyon neden ??

Varis pakelerinin ortaya çıkması veya hastanın işine veya yaşam kalitesine mani olan ağrı ve bacak huzursuzlukları ilk başvuru nedeni olmaktadır.

 

Pake dediğimiz varisleri gruplar halinde toplanıp paketler halinde belirli bir yerde olmasıdır. Burada diz arkasında toplanmışlar.

Varisler ne gibi şikayetlere yol açıyor?

 Varisin ilk belirtisi ayak sırtında meydana gelen ödemdir(pedal ödem).   Bu ödem  özellikle çok ayakta kalındığında ve uzun yolculuklardan sonra görülür. Gece istirahat ettikten sonra bu ödem kendiliğinden geçer. Bu ödem ağrı yapmaz. Daha sonra ortaya çıkan belirtilerde ise şişliklerin yanı sıra bacaklarda ağrı da başlar. Daha sonraları buna ek olarak bacaklarda kramplar ve kaşıntı gibi şikayetler de belirir. Sonunda bacaklarda mor ve kırmızı renkte şiş damarlar ortaya çıkar. Bu damarlar kimi zaman bir örümcek ağı ve biraz daha büyük olarak ortaya çıkan yumak şeklinde de olabilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda bacağın altında renk koyulaşmaları ve yaraların açılması dahi görülebilir. Şikayetlerin kısaca özeti böyledir . Detayı aşağıda anlatacağız.

“Bu adam bu güne kadar neredeymiş ?” dedirtecek bir yara. Kişi çok dayanıklıymış.Beklemiş herhalde. Her şeyler açıkta ne ağrı çeker bu ?

Kimler risk altında ve neden kadınlarda daha çok görülüyor?

Hamileliğin son 3 ayında varis görülme sıklığı artıyor. Çünkü; rahimde hızla büyüyen bebeğin kasıktaki toplardamarlara yaptığı basınç varis oluşumunu kolaylaştırıyor. Ayrıca annenin hızla kilo alması ve hamilelik hormonlarının damar duvarının genişlemesine yol açması da etkili.Özellikle genital bölge toplardamarları bu hormonlara çok hassas doğrudan etkileniyor.

Ama bu etkilenmenin iyi tarafı da doğum sonrası çok hızlı iyileşme olasıdır. Ancak hamilelik süresinde ortaya çıkabilen en ufak bir komplikasyon kalıcı damar bozulmalarına neden olabilir.

İşi sebebiyle sürekli ayakta kalmak zorunda kalanlar mesela tezgahtarlar ve kuaförler bu meslekler arasında başı çekiyor) doktor ve hemşireleri de unutmamak lazım. Ev hanımları da hatırı sayılır sürede ayaktalar.

İşin püf noktalarında birisi de uzun süre sabit olarak oturmamak ve ayakta durmamaktır. Oturduğunuz yerde ayak parmaklarınızı ayakkabılarınızın içinde hareket ettirin. Bazen ayakkabı burnunu bazen de topuk kısmını hafifçe kaldırın.Zaman zaman da kalkar gibi yapın ki kas dokusu hareketi ile damarların içinde göllenen kan kalbe doğru aksın, siz de rahat edin toplardamar basınçlarınız artmasın.

Fazla kilolular

Anne, baba ve diğer birinci derece akrabalarında varisi olan kişiler

Sigara içmek (damarsal bir hastalık olduğu için) ,

Hormonları nedeniyle kadınlar ,

Kronik kabızlığı olanlar sürekli ıkındıkları için ,

Bacaklarda daha önceden bir travma geçirmiş olanlar kapak yapılarının bu travma nedeni ile bozulmuş olabileceği için ,

Sürekli sıcağa maruz kalarak çalışmak zorunda olanlar ,

Aşırı güneşlenenler ,

Hormon tedavisi görenler varis oluşumu açısından risk altındadır.

 

Ayakta kalmak neden varis oluşumunu kolaylaştırır?

Sürekli ayakta sabit olarak duran kişi, yürüyen insanda olduğu gibi hareket ettiğimizde kaslarımızın kasılıp arasından geçen damarları sıkarak yukarı doğru hareket ettirme işlevini yerine getirmiyor. Böylece yerçekimine de bağlı orak toplardamar kanı ayaklarda birikiyor. Basınç yükseliyor. Toplardamar kapakları üzerindeki kanın basıncının artışı ile beraber varis oluşmasına zemin hazırlıyor.

Hamilelerde varis

 Hamilerdeki varisler daha evvel varsa hiç şüphesiz daha artacaktır. Ancak daha evvel yoksa ve sonradan ortaya çıkmışsa bu genelde bebeğin kasığa giren toplardamarlar üzerine yapmış olduğu basınca bağlı olarak gelişir. Organizmada hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan hormonal değişiklikler toplardamarların genişlemesi yönündedir. Çocuğa doğum öncesi organizmanın yaptığı doğum hazırlığı , çocuğun doğum sırasında geçeceği bölgenin genişletilmesi şeklindedir. Bu kısımda olan bütün dokuların içerdiği kas dokusu yapısı geçiş için yavaşça genişletilecektir. Bölgedeki tüm dokular bu hormonal hassasiyetin etkisindedir. Toplardamarlar da kendilerini belli bir formda tutan kas yapısı içermektedirler. Böylece bu damarlar da hedep doku haline gelir. Yani gevşer ve genişlerler. Bir de bebeğin yaptığı bası…  İşte varis oluşumu …   Bu nedenle bilhassa yatkın annelerin ( ailelerinde varis hastalığı olanların ) gebeliklerinin 6. ayında itibaren doğuma kadar hamile tipi ( bebek rahatsız olmasın diye karın kısmı geniş ) varis çorapları giymesi oldukça koruyucudur.

Hamilelerde ortaya çıkabilen bir başka varis türü de vulvar varis veya genital bölge varisleri de diyebileceğimiz varis türüdür. Bu varisler genellikle 2. Gebelikte 6. ay sıralarında ortaya çıkan bikini bölgesindeki varislerdir. Doğumdan sonraki ilk ay içinde genellikle kaybolurlar. Ancak gebelikteki ağrılı sertleşmeleri tedaviyi gerektirir. Bu hastaların mutlaka bir damar cerrahisi konsültasyonu şarttır. Doğum sonrası girişimde bulunulup bulunulmaması tamamen doktorunuzun muayenesine ve gerek görüp görmemesine bağlıdır.

VARİS ÜLSERLERİ

Kadın varisli hastalarda da görülen ancak erkek varisli hastalarda daha sıklıkla görülen varis ülseri ciddi bir problem olarak karşımıza çıkarlar.

Varis ülseri toplardamar içindeki kan basıncının çok artması sonucu kılcal seviyede atardamar basıncına yaklaşması ve bu nedenle o bölgedeki cildin yeterli beslenemeyerek yara açılmasıdır. Tedavisinin nasıl olduğunu varis tedavisi bölümünde bahsedeceğiz.

Taze açılmış yara , yine ağrı , yine ihmal. Devlet her şeyi karşılıyor.

Çekmeyin  , gidin doktora.

İnanın doktorunuz da sizin kadar üzülüyor bu yaralara. Ne ağrı yapar bunlar. Tabiri caizse hasta ayağı elde gezer…

Yine erkekler yoğun olan iş hayatları nedeni ile tedavilerini genellikle geçiştirmeye çalışırlar. Varis destek çorapları ile tedavilerini yapmaya gayret ederler  unutulmamalıdır ki varis çorapları tedaviyi sağlamaz , sadece varisin ilerlemesini yavaşlatır.

Varis oluşumunu önlemek için…

 Uzun süre ve sabit olarak ayakta kalmayın

Dinlenirken ayaklarınızın altına bir destek koyarak, yüksekte tutun , televizyonun karşısında mısınız ? Kanepeye doğru yan uzatın ayaklarınızı aşağı sabit sarkıtmayın.

Hele hanımların yemek yerken dahi bacak bacak üstüne atmalarına ne demeli ? Belki rahat ediyorsunuz ama diz arkasından doğru bacağın toplardamar kanını boşaltan damarın tam da ağızını kapatıyorsunuz. Alt kısımdaki basınç artan ve kılcal damar genişlemeleri başlar.

Çok uzun süre hareketsiz bir şekilde oturmayın. Kan dolaşımınızı hızlandırmak için bacak hareketleri yapın. Yeri değilse tabii ki sportif hareketlere gerek yok.

Ayak parmaklarınızı ayakkabılarınız içinde oynatın ,  ayakkabınızın burnunu kaldırın , topuğunu kaldırın , zaman zaman hafif kalkar gibi yapıp bacak kaslarının hareketini ve böylece kaslar içinden geçen damarlarınızın kanının rahatça boşalmasını sağlayın.

Uzun araba yolculuklarında aklınıza geldikçe bu hareketleri yapın.

Arabayı siz kullanıyorsanız zaten sürekli bacak hareketi yapacağınız için bu hareketler gerekmez ancak beraber seyahat ettiğiniz kişiyi uyarabilirsiniz. Uzun süreli araba kullanmayın. Kısa molalar verin ve molalarda yürüyüş yapın.

Zaman zaman yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin. Kısa mesafelerde mümkün olduğu yürümeyi tercih edin.

Topuksuz ayakkabılar da çok yüksek topuklu ayakkabılar da hanımların toplardamar içi basıncını arttıracağı için uygun değildir. Arada giyilmez mi ? Giyilir tabii ki. Ancak en rahat edilecek topuk boyu öğretmen topuğu diye de bahsedilen 4 – 5 cm boyundaki topuklardır. Sürekli topuk boyu bu olursa fantezi giyimlerde yüksek topuk ve sportif amaçlı kullanılacak ayakkabılarda da babet ayakkabılar da kullanılabilir.

Fazla tuzlu yemeklerden uzak durun , boşuna damar çevresi dokusunun yükünü arttırıp ödemlere neden olursunuz.

Çok ağır yük kaldırmayın . Çevrenizden böyle bir yük altına girecekseniz yardım alın . Yükünüzü ellerinizle tutun . Vücudunuza dayamayın . Hele vücudunuza dayayacağınız yükün sivrice bir ucu toplardamar kapaklarınızı zedeleyebilir.

Kilo almamaya dikkat edin .  Alacağınız her kilo toplardamar yükünüzü arttıracak ve önce cilt damarlarınızın dolaşımını bozarak kılcal varislerinizden başlayarak varislerinizin oluşmasına yol açacaktır.

Çok dar pantolonlar giymeyin , daracık pantolonlar görüntüyü , şıklığı tamamlar . Tamamlar da yaptığı dolaşımı yavaşlatıcı etki ile venöz kan akımını yavaşlatır . Alın size varis…

Uzun süreli araba kullanmayın. Kısa molalar verin ve molalarda yürüyüş yapın.

Sıcak varis oluşumu riskini arttırdığı için aşırı sıcak suyla yıkanmayın. Kaplıca , sıcak çamur banyosu , hamam , sauna çok sıcak yerlerdir. Bir de masajı seviyorsanız bunu tıbbi masaj bilen bir kişiye yaptırmalısınız  . Ven kapaklarında kanın akış yönü aşağıdan yukarıya doğrudur . Bu nedenle yanlış yönlerde bacağa uygulanan masaj ven kapaklarının yırtılmasına ve varislerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Aşırı güneşte kalmak varis oluşumunu tetiklediği için güneşlenirken bacaklarınızı bir havlu ile örtün. Sıcak kum , sıcak çakıl da zararlıdır. Şezlongları tercih edin , sıcak ortamda gezerken pareoyu  ,dinlenirken bacaklarınıza örtebileceğiniz ince bir havluyu arkadaş seçin.

Buradaki resimdeki hasta işi nedeni ile ve evinde de sürekli kullandığı lap-topunun uyluk yüzeyel damarlarını sürekli ısıtması sonucu ortaya çıkan renk değişikliğinden şikayetle geldi. Lazerle tedavisi yapıldı.

Nasıl ısıtmış laptop ama. Uzun çalışmış kişi kucağındaki laptop ı ile. Kış günü de hem de … Sıcak sıcak . Oh ne rahat , sonrası ? Neyse ki lekeleri Q-Switch lazerle geçti . Lazer tedavisi ile yani.

Varis Çeşitleri Nelerdir ?

 Hafiften ağıra doğru bir göz atarsak şunları görebiliriz.

Telanjiektazik varisler ( kılcal varisler ).

Bunlara örümcek ağı şeklinde , saç kılı gibi varis , makara ipliği benzeri varis gibi pek çok ad verilir. En sık görülen varis türüdür. Renkleri genellikle vişne rengi – kırmızı arasıdır.

Telanjiektazik varis pakesi. Cilt üstünden yapılan lazer tedavisi için aday…

Bunların hemen altında dikkatli bakıldığında yeşil mavi rengi ile Retiküler varisler denilen kibrit çöpü veya kürdan kalınlığında olan varisler seçilir. Bu varisler kılcal olanların hemen altında onları besleyici olarak seyrederler ve ağacın nerede ise kökü ve gövdesini temsil ederler , kılcal olanlar dalı ve yapraklarıdır. Yani  her ikisinin de beraber tedavi edilmesi  başarılı sonuçların nedenidir.

Oldukça ilerlemiş retiküler varisler. Önce bunlar tedavi edilir sonra telanjiektazikler düşünülür. Hani önce görünenleri yapalım sonra büyüklerini … Olmaz ,önce sebebi yok etmek lazım, lazım ki küçükleri kaybedebilelim… Yoksa doktorda çıkamazsınız bir türlü…

Varis pakeleri büyük damarlardaki varis dokusunun dışarıya doğru çıkması ile ortaya çıkan ilk belirtisidir. Yani genelde küçük varis pakesi olan kişinin toplardamarlarında tedavi edilmesini gerektiren bir hastalığı vardır.

Bu damarlar cilt altında hemen fark edilen mavi-mor renkte üzerine basıldığında yumuşak yapısı ve hemen kaybolması ile kendini belli eder. Bası kesildiğinde derhal dolarlar. Bir test gibi yaparsak , kişi yattığı ve bacaklarını havaya kaldırdığı zaman bu damarlar kayboluyorsa bunlar varis nedeni ile ortaya çıkan damarlar demektir ve kişinin doktora gidip tedavi olması gerekir.

 

Daha evvel de bahsetmiştim. Pake = varisleri gruplar yaptığı yerler yani paketler halinde bulunduğu yerler.

Bu yerlere göre nerelerin hasta olduğunu ve nerelerin bu pakeleri yok etmek için tedavi edilmesi gerektiğini anlıyoruz.

Bacaklardaki safen veni varisleri genellikler ayak bileğinin iç ön tarafından başlayıp yaklaşık olarak diz iç kısmından geçerek kasığa kadar devam eden büyük toplardamar varisleridir. Kişi ayağa kalkar kalkmaz kendisini belli eder, yatınca toplardamar içindeki kan basınca azalacağı için görüntü kaybolur. Bu büyük varis yapısı nadiren tek başına görülebileceği gibi sıklıkla telanjieltazik varisler , retiküler varisler , varis pakeleri ile beraber de görülebilirler. Bu da şu demektir ; varis tedavisi hangi evrede yapılırsa yapılsın mutlaka iç toplar damarlarda da bir hastalığın olup olmadığına bakılması ve tedavi kararının bu şekilde verilmesi gerekir . Yani dış damarlarınızın tedavisi ne kadar iyi yapılırsa yapılsın eğer içten gelen bir sorun varsa mutlaka tekrarlayacaktır. İçteki sorunun tedavisi başarıyı arttıracak ve devamlı kılacaktır.

 

Safen dediğimiz bacağın ön yüzeyel damarının varisi. Yol boyunca dizilmiş pakeler. Tedavisi rahat ve kolay olmakta,merak etmeyin.

Küçük yaşlarda ortaya çıkan varisler genellikle bir başka damar hastalığına bağlı olarak gelişirler veya onların bir parçasıdır. Toplar damarların oluşumu sırasında daha anne karnında iken başlarlar . Bazen hemen doğum sonrası , bazen de hayatın ilk aylarında veya yaşlarında kendini belli ederler. Doğuştan ortaya çıkan varisler diye de adlandırılırlar. Bu belirtilerin altına yatan hastalıkların çok ciddi ve dikkatli bir şekilde araştırılması ve tedavinin bu belirtilerle düzenlenmesi başarının nedenidir.

Küçük yaşlarından beri varmış.

Vücudun iç veya dış bölgelerinde herhangi bir yerde görülebilir.

Herhangi bir iç hastalık sonucu oluşabilenler buradaki konumuz dışındadır .

Ancak bizi ilgilendirenler arasında göz altı varislerini , karın cildindeki varisleri sayabiliriz. Bu tip varislerin de her zaman tedavileri vardır.

Burun kenarlarındaki ve kulak içindeki varisler hiç de nadir değildirler.

 

Kulakta telanjiektazi.

Burun kenarında telanjiektazi.

Karın cilt altında retiküler varisler.

 

 

 

 

 

6.702 okuma

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>